Puli
Ez nem kutya, ez PULI!
Álatlános jellemzői
Ázsiai eredetû, õsi magyar terelõ pásztorkutyafajta. Középnagy testû, élénk, vérmérsékletû, rendkívül tanulékony. Szilárd szervezetû, finom csontozatú, szikár, izmos. A törzshossz és a marmagasság azonos, a végtagok és a gerincoszlop négyzetes formát zár be. Az egyes testrészek alakulása nehezen ítélhetõ meg, mert az egész testet erõteljes szerkezetû, szalagokat vagy zsinórokat képezõ szõrköntös borítja. A szemet ernyõszerûen takarja a fej sûrû szõrzete, így a fej gömbölyûnek tûnik. A kereszttájékra szorosan záródó farok következtében a törzs hátrafelé magasodó formát mutat. A végtagok egyes részeit nehéz elkülöníteni, ezért az arányokat és szögeléseket célszerû mozgásban megítélni. A puli kitûnõ házörzõ és társ. Mai formája a sporttenyésztés hatására alakult ki.
A fej
Koponyája kicsi és finom. Feje elõrõl kerek, oldalról elliptikusnak tûnõ. Az arcorri rész rövid, a fej hosszának egyharmada. A szemboltívek kifejezettek. A stopvonal enyhén ívelt. Az orrhát egyenes, orrtükre viszonylag kicsi, nem hegyesedik el. Az orrtükör, az ajkak és a szemhéjszélek minden színváltozatnál feketék. Fogazata ollós záródású, teljes. Ajkai feszesek. Szeme sötét kávébarna színû, enyhén elkeskenyedõ metszésû, élénk, értelmes tekintetû. Füle széles alapú, középmagasan tûzött. A fülkagyló lekerekített, V-alakú, határozottan lefelé irányul. Nyaka a vízszintessel 45 fokos szöget zár be, középhosszú, feszes, izmos. A dús szõrzet következtében a törzstõl nem határolható el.
Az elülsõ végtag alakulása
A lapocka feszesen fûzõdik a mellkashoz. A vállbúbok a szügy síkjába esnek. A lapocka a felkarral 90 fokos szöget alkot. A felkar középhosszú, izmos, a törzs hossztengelyével párhuzamos. A könyök szorosan a mellkashoz záródik. Az alkar a felkarral 120-130 fokos szöget zár be. Az alkar hosszú és egyenes, szikár izomzatú. A mancsok rövidek, gömbölydedek, feszesek, zártak. A karmok feketék vagy palaszürkék. A talppárna sötét és rugalmas. Állása közepesen széles és párhuzamos.
A törzs
A mar kis mértékben a hát síkja fölé emelkedik. A hát feszes, középhosszú, az ágyék jól izmolt, rövid. Fara enyhén lejtõs, rövid. A farok középmagasan tûzött, szorosan záródva hajlik a kereszttájékra. A farok vége kiegyenesítve a csánkig ér. A mellkas jól dongázott, mély és hosszú. A has hátrafelé fokozatosan húzódik fel. A törzs arányait tekintve rövid, négyzetes formát képez. A comb és a lábszár hosszú és gazdagon izmolt. A medence a combcsonttal 90 fokos szöget alkot. A combcsont a lábszárcsontokkal (sípcsonttal és szárkapocs-csonttal) 100-110 fokos szöget képez. A csánk szikár, a lábközép rövid. Az ízületek tiszták és szárazak. A hátulsó mancsok kissé laposabbak a mellsõknél. A karmok sötét palaszürkék vagy feketék. A talppárna rugalmas, sötét. A végtagok állása közepesen széles és párhuzamos.
Bõre és szõrzete
Minden színváltozatú puli bõre palaszürke, sok pigmentet tartalmaz. A szabad bõrfelület (orrtükör, ajak, szemhéjszél) fekete. A szájpadlás sötét. A nyelv élénkpiros. Szõre kölyökkorban tömött, hullámos, vagy göndör lefutású. Késõbb fürtöket képez, majd erõs szerkezetû szalagokat vagy zsinórokat alkot. Szõrköntöse durvább felszõrökbõl és finomabb pehelyszálakból áll. A két szõrtípus határozza meg bunda jellegét. Amennyiben a felszõr aránya nagymértékben meghaladja a pehelyszálakét, a szõrköntös nyitott, jellegtelen szerkezetet mutat. A kívánatosnál több pehelyszál túlságosan lágy szerkezetû, nemezesedõ, nehezen kezelhetõ szõrzetet eredményez. A kétféle szõr genetikailag meghatározott helyes aránya alakítja ki a könnyen ápolható, esztétikus megjelenésû szalagos vagy zsinóros formát. A zsinórok mérete leghosszabb a fartájékon, ágyéktájékon, hátvonalon (20-30 cm). Legrövidebb a fejen és a végtagokon (10-12 cm). A fej ernyõzöttsége akkor ideális, ha erõs szerkezetû, zsinóros lefutású, jól takarja a szemet és az arcorri részt. A kifésült szõrzet és az elhanyagolt, gubancos szõrzet nem kívánatos.
Színváltozata fekete, általában kissé rozsdavörös vagy szürke árnyalattal, maszkos fakó, határozott fekete maszkkal a pofa körül, szürke, gyöngyfehér, zsemleszínû, árnyalattól mentesen.
A szügy tájékán maximum 5 cm átmérõjû fehér mellfolt engedhetõ meg. A ujjak közötti fehér tûzöttség nem számít hibának. Minden más jellegû jegy, színeltérés nem kívánatos.
Nagysága, súlya
Kanok ideális mérete 41-43 cm. elfogadható méret 39-45 cm.
Szukák ideális mérete 38-40 cm, elfogadható méret 36-42 cm.
Az egyes testtájak viszonylagos mérete a bottal mért marmagasság arányában, törzshossz: 100%, mellkasmélység: 45%, dongásság: 33%, övméret: 125%.
Az orrhossz a fejhossznak 35%-a. A fül hossza a fejhossznak 52%-a.
Testsúly: kanoknál 13-15 kg, szukáknál 10-13 kg.
Mozgása
Mozgása élénk, pattogó. Vágtája rövid, gyors és jellegzetesen aprózó. Lépése rövid, szökdécselõ, fordulatos.
Elõforduló hibák
Heterogén szerkezetû szõrköntös. Hosszú arcorri rész. Harapófogó-szerû harapás. A P1-fogak hiánya. Könnyû csontozat. Hosszú törzs. Félénk vérmérséklet, laza farok. Világosbarna szem. Magasan tûzött fülek. Gyenge pigmentáció. Zsemleszínû árnyalat fehér pulinál.
Kizáró okok
Nagyméretû ponty- vagy csukafogazat. A P2-3-4-, az M- fogak hiánya. Sarlós vagy zászlós faroktartás. Faroknélküliség. Színhibák, foltosság. Súlyos pigmenthibák. Rövid, nyílt, sima szõrzet. Eltérõ méret. Gerencsér Balázs Forrás: A Kutya Világkiállítási különszáma
|